Kunnanvaltuusto

Kunta ja hallinto » Hallinto ja päätöksenteko » Kunnanvaltuusto

Kunnanvaltuusto


Valtuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta sekä käyttää kunnan päätösvaltaa.

Kuntalaki (410/2015) 14 §


ISONKYRÖN KUNNAN VALTUUTETTUJEN JA VARAVALTUUTETTUJEN KOKOONPANO 9.4.2017 TOIMITETUISSA KUNTAVAALEISSA
(luvan antaneilta yhteystiedot)



Puheenjohtajisto (2019-2021)

Pj Miko Heinilä, p. 040 834 9835, mheinila(at)hotmail.com
I Vpj Jouni Mäkynen, p. 040 509 5739, jouni.makynen(at)gmail.com
II Vpj Matti Vaissalo, p. 0500 865 422, matti.vaissalo(at)pp.nic.fi

Valtuutetut
Ahoketo Juha (KESK), juha.ahoketo(at)gmail.com
Annala Juha (KESK), annalanlammastila(at)outlook.com
Frusti Jani (KESK), janifrusti72(at)gmail.com
Hahtola Sami (KESK), sami.hahtola(at)hotmail.fi
Hakamaa Jukka (KESK), jukkamarkus1(at)gmail.com
Hakola Erja (KOK), restahovi(at)netikka.fi
Heinilä Miko (KESK), mheinila(at)hotmail.com
Hintsa Reino (KESK), reinohintsa8(at)gmail.com
Jaatinen Jenni (KOK), jenni.jaatinen(at)edu.isokyro.fi
Karhu Timo (KESK), puuseppa.timo(at)netikka.fi
Komsi Mika (KD), komsimika9@gmail.com
Kuusikko Erkki (SDP), kuusikko.erkki(at)gmail.com
Laine Tommi (KESK), tommi.laine(at)netikka.fi
Latvakoski Matti (SDP), matti.latvakoski(at)wartsila.com

Loukola Sirkku (KOK), rajamaki.sirkku(at)gmail.com
Mäkinen Marjo (SDP), marjo.makinen(at)vaasa.fi
Mäki-Rammo Mirva (KESK), m.makirammo(at)gmail.com
Mäkynen Jouni (KESK), jouni.makynen(at)gmail.com
Nikula Sami (SDP), saminikula(at)hotmail.com
Pollari Väinö (KESK), p. 0400 947 275
Pukkinen Jaakko (KOK), jaakko.pukkinen(at)netikka.fi
Soisalo Katri (KESK), katri.soisalo(at)isokyro.fi
Talso Johanna (KOK), johanna.talso(at)netikka.fi
Tuuri-Tammela (KESK), helena.tuuritammela(at)gmail.com
Vaissalo Matti (KOK, matti.vaissalo(at)pp.nic.fi
Varo Raili (PS), raili.varo(at)gmail.com
Viertola Jari (KESK), jari.viertola(at)hotmail.com

Varavaltuutetut:

Kansallinen Kokoomus
1. Korvola Juha, juha.korvola01(at)gmail.com
2. Leskelä Juhani, leskela.juhani(at)nic.fi
3. Katajamäki Heli, hkat(at)uva.fi
4. Pukkinen Marjut, marjut.pukkinen(at)tapiolaeoy.com
5. Myllyniemi Pasi, pasi.myllyniemi(at)outlook.com
6. Antila Ari

Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue
1. Vaaranniemi Ulla, saariullam(at)gmail.com
2. Karhu Jarkko, jjkarhu(at)gmail.com
3. Perkiö Simo
4. Perkiö Nina

Suomen Keskusta
1. Niemi Petri, petritapio68.niemi(at)gmail.com
2. Luhtala Maria, mariatuuli(at)hotmail.com
3. Heinonen Maria
4. Ala-Lahti Sofia
5. Jussila Kati, katijussila3(at)gmail.com
6. Ojaluoma Veli-Matti, veli-matti.ojaluoma(at)netikka.fi
7. Hänninen Pentti, pentti.hanninen(at)netikka.fi
8. Kultti Pekka, pekka.kultti(at)helsinginmylly.fi
9. Buck Merita, meritabuck(at)gmail.com
10. Ahola Ari-Pekka, aabeli.ahola(at)gmail.com
11. Rinta-Korkeamäki Paula, poola(at)nic.fi
12. Uusi-Viitala Henri, hengga_91(at)suomi24.fi
13. Koivusalo Maiju, maiju.koivusalo(at)gmail.com
14. Taijala Beata, beata.taijala(at)semk.fi
15. Niemi Harri, harri.niemi(at)kauhava.fi

Suomen Kristillisdemokraatit
1. Nyrhinen Antti, anttitapaninyrhinen(at)gmail.com
2. Mäntylä Jaana, jaana.mantyla(at)hotmail.com

Perussuomalaiset
1. Sepänmäki Veli-Pekka
2. Ventä Seppo

 

KUNTAVAALEISSA 2021 ISONKYRÖN KUNNASSA VALTUUTETUIKSI JA VARAVALTUUTETUIKSI TULIVAT VALITUIKSI SEURAAVAT EHDOKKAAT

 

Ala-Reini Jyrki, maanviljelijä (KESK)

Annala Juha, maatalousyrittäjä (KESK)

Försti Sanna, opinto-ohjaaja (KOK)

Hakamaa Jukka, hautausmaanhoitaja (KESK)

Heinilä Miko, tislaamonjohtaja (KESK)

Heinonen Maria, terveydenhoitaja (AMK) (KESK)

Hietaharju Jari, eläkeläinen (KESK)

Huttunen Tiia, myyntipäällikkö (KESK)

Komsi Mika, ekonomi (KD)

Korvola Juha, toimitusjohtaja (KOK)

Kuusikko Erkki, kunnallisneuvos (SDP)

Laine Tommi, maidontuottaja (KESK)

Latvakoski Matti, asentaja (SDP)

Lehtonen Ilkka, insinööri, yrittäjä (KOK)

Lintala Antti, maatalousyrittäjä, kouluttaja (KOK)

Loukola Sirkku, varhaiskasvatuksen hoitaja (KOK)

Luhtala Maria, kääntäjä, yrittäjä (KESK)

Mäki-Rammo Mirva, terv.hoit. (KESK)

Nikula Sami, marketpäällikkö (SDP)

Pollari Väinö, kotiseutuneuvos, agrologi (KESK)

Pukkinen Jaakko, insinööri/YAMK (KOK)

Renko Jaakko, agrologi (AMK) (KESK)

Seppälä Sirpa, postinjakaja (PS)

Soisalo Katri, lähihoitaja (KESK)

Taipalus Eemeli, kirvesmies (PS)

Tuuri-Tammela Helena, kehittämispäällikkö, HTM (KESK)

Varo Raili, lehtori, eläkeläinen (PS)

 

Varavaltuutetut:

 

Suomen Kristillisdemokraatit (KD)
1. Petäjä Esko, opettaja, eläkeläinen
2. Hölsö Mauno, linja-autonkuljettaja

 

Suomen Keskusta
1. Mäkynen Jouni, insinööri, myyntipäällikkö

2. Erkkilä Hannu, SVT insinööri, maanviljelijä
3. Saikkonen Mikko, ensihoidon kenttäjohtaja

4. Ahoketo Juha, varaosamyyjä

5. Raunio Heli, KTM, Team Manager

6. Kauppinen Pentti, asentaja, esimies

7. Hänninen Pentti, insinööri

8. Niemi Petri, yrittäjä

9. Luoma Kirsi, ryhmämatkamyyjä

10. Tarkka Esa, varatuomari

11. Hauta Tanja, myyjä

12. Penttala Sini, sosionomi (AMK)

13. Niemi Harri, opettaja

14. Mielty Teija, toimistotyöntekijä

 

Kansallinen Kokoomus

1. Fränti Laura, lasten ja nuorten erik.psykologi

2. Kangas Mika, osteopaatti, sairaanhoitaja

3. Myllyniemi Pasi, tuotepäällikkö

4. Leskelä Juhani, eläkeläinen, mv.

5. Soini Johanna, kirjanpitäjä

6. Kujala Matias, autonkuljettaja

 

Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue

1. Mäkinen Marjo, sairaanhoitaja

2. Mantila Matti, opiskelija, freelancetoimittaja

3. Perkiö Simo, eläkeläinen

 

Perussuomalaiset

1. Taipale Anne, avainasiakaspääll., erikoissairaanhoit.

2. Heponeva Arttu, rengasasentaja, myyjä

3. Ventä Seppo, autonkuljettaja