Lemmikkien palvelut ja löytöeläinhoitola

Työ ja yrittäminen » Isokyröläiset yritykset » Lemmikkien palvelut ja löytöeläinhoitola

Lemmikkien palvelut ja löytöeläinhoitola

Eläinlääkäripalvelut:  Isokyrö kuuluu Seinäjoen päivystysalueeseen.
p. 0600 399 001 arkisin klo 14-8 ja
viikonloppuisin pe klo 14-ma klo 8
Seinäjoki -eläinlääkintähuolto
Eläinlääkäreiden yhteystiedot kunnittain

 

 

Sporttirakki

Heidi Hendrell
heidi@sporttirakki.fi
(045) 669 6799

Monipuolinen harrastaminen koiran kanssa. Aiheina koirat, koiraharrastus ja koiraurheilu – asiantuntevaa tietoa sekä aloittelijoille että kokeneille harrastajille. Kaikki koiraharrastukset, asiantuntijoiden vinkit ja harrastajien kokemukset sekä koirauutiset!

Teemoina mukana kattavasti eri koiraharrastuslajit, yleinen koiratietous, koirien koulutuksen ja eläinten koulutuksen teoria, käyttäytymistutkimus, koiran terveys, retkeily koirien kanssa sekä hyöty- ja työkoirat.

SporttiRakista löydät aina uusinta ja tutkittua koiratietoa!

 

 

Usvametsän lemmikkituhkaamo

Tony Sivula

Homeskorpi, Isokyrö

p. +35840 773 8863

https://www.usvametsanlemmikkituhkaamo.fi/

info(at)usvametsa.fi

- Lemmikkien tuhkaukset Pohjanmaan ja Etelä-Pohjanmaan alueella.

 

 

 

 

Löytöeläinhoitopaikka

Isossakyrössä talteenotettujen eläinten hoito

 

Eläinsuojelulain 15 §:n mukaan kunnan on huolehdittava alueellaan irrallaan tavattujen ja talteenotettujen koirien ja kissojen sekä muiden vastaavien pienikokoisten seura- ja harrastuseläinten tilapäisen hoidon järjestämisestä. Talteenotettua eläintä on säilytettävä vähintään 15 päivän ajan, minkä jälkeen kunnalla on oikeus myydä, muutoin luovuttaa tai lopettaa eläin. Kunnalla on oikeus periä eläimen omistajalta tai haltijalta korvaus eläimen talteenotosta, hoidosta ja mahdollisesta lopettamisesta aiheutuneista kustannuksista.

 

Irrallaan tavatuista löytöeläimistä pyydetään ilmoittamaan välittömästi.

 

Isonkyrön kunnan alueelta talteenotettujen eläinten hoidon järjestää:

Löytäeläinhoitola

Kyrönlahden Ratsutila Ay/Koiramäen Majatalo

Lauroselankuja 131, 60800 Ilmajoki
p. 040 5121 073
email: koiramaen.majatalo(at)gmail.com

www.koiramaenmajatalo.fi

www.facebook.com/koiramaenmajatalo

 

Sami Hahtola

p. 041 462 6839
– villiintyneiden pieneläinten kiinniotto ja loukotukset

 

 

Löytöeläintilastot
Vuonna 2024 voimaan tulleen eläinten hyvinvointilain 26 §:n mukaan kunnan on laadittava ja julkaistava tilasto talteen otetuista löytöeläimistä vuosittain.

 

Isossakyrössä on otettu talteen 22 kissaa vuoden 2025 aikana.