Tapahtumat

Tapahtumat

TESTAAMO Lappajärvellä: XR-teknologia ja 360-kuvausten hyödyntäminen

05.11.2025
KLO 16:30 - 19:00

 

TESTAAMON pop-up-tapahtuma yrityksille ja yhteisöille 5.11.2025 Lappajärvellä.

TESTAAMO kiertää maakunnassa eri paikkakunnilla tarjoten pop-up-tapahtumia yrityksille ja yhteisöille, jotka haluavat edistää digitalisaatiota ja nousevia teknologioita omassa toiminnassaan. Tule rohkeasti kokeilemaan uutta teknologiaa sekä ideoimaan, miten voisit hyödyntää sitä omassa toiminnassasi!

Kenelle: Tapahtumat on suunnattu eri alojen pk-yrityksille, yhdistyksille ja osuuskunnille. Mukaan ovat tervetulleita myös kuntien ja kehitysyhtiöiden edustajat.

Mitä saat: Tapahtumat tarjoavat tietoa ja käytännön esimerkkejä nousevien teknologioiden hyödyntämisestä, sekä mahdollisuuden testata uutta teknologiaa SEAMKin asiantuntijoiden ohjauksessa. Tapahtumat ovat maksuttomia ja sisältävät kahvitarjoilun.

Pop-up-tapahtuma 5.11. Lappajärvellä: Teemana XR-teknologia ja 360-kuvausten hyödyntäminen.

  • Sisältö: Demonstroidaan ja opitaan, miten XR-teknologiaa, eli laajennettua todellisuutta, ja 360-kuvausta voi hyödyntää yritysten ja yhteisöjen käytössä. Tutustutaan myös 360-kuvausten tuotantoprosessiin ja Thinglink-työkalun käyttöön. Lisäksi käsitellään pelillistämistä.
  • Aika ja paikka: Keskiviikko 5.11.2025 klo 16.30-19, Kivitippu Resort, os. Nykäläntie 137, Lappajärvi.
  • Ilmoittautuminen: Ilmoittaudu mukaan 31.10. klo 16 mennessä tästä linkistä.

Saat tarkemman infon sähköpostitse lähempänä toteutusta.

Tapahtuman toteuttaa NexTech Ecosystem: Monialainen innovaatiotila ja yhteiskehittämiskeskus -hanke, joka on Euroopan unionin osarahoittama. Lisätietoa hankkeesta löydät täältä.

Seinäjoen ammattikorkeakoulu

Hinta

Tapahtuma on maksuton

Paikka

Hotelli Kivitippu

Nykäläntie 137.

 

Osoite

Nykäläntie 137, 62600,

 

Tapahtuman järjestäjä

Seinäjoen ammattikorkeakoulu

anne-mari.latvala@seamk.fi