
Elotryskööt | 7. Leinosen lenkki 14.8.2025
lihärmän reserviläiset järjestävät yhteistyössä Ylihärmän kotiseutuyhdistyksen kanssa 7. Leinosen lenkin 14.8.2025.
Tehdään lenkki mm. jääkärivärvärinä toimineen Artturi Leinosen huvilalle, joka on tällä kertaa poikkeuksellisesti avoinna yleisölle! Lähtö Ylihärmän Päämajasta (Päämajantie 21, Ylihärmä) klo 18.00, lenkin pituus on noin 5 km.
Huvilalla lehtori Simo Perämäki kertoo lyhyesti Leinosen elämänvaiheista.
Tapahtuma on osa Ylihärmän Elotryskööt -kulttuuri- ja kotiseututapahtumaa, ja sen toteuttavat yhteistyössä Ylihärmän kotiseutuyhdistys ja Ylihärmän Reserviläiset.
Leinonen toimi Etelä-Pohjanmaalla jääkäriliikkeen värvärinä ja joutui siitä toiminnastaan vangituksi sekä toimitetuksi pietarilaiseen Špalernajan tutkintavankilaan, kunnes hänet ja muut ”kalterijääkärit” vapautettiin helmikuun vallankumouksen jälkeen 1917. Leinonen siirtyi muiden mukana Saksaan; myöhemmin Suomessa hän otti osaa vapaussotaan lähinnä takarintamalla.
Ylihärmän kotiseutuyhdistys ry ja Ylihärmän reserviläiset ry
Hinta
Tapahtuma on maksutonPaikka
Ylihärmän Päämaja
Lähtö Ylihärmän Päämajalta
Osoite
Päämajantie , 62375, Kauhava
Tapahtuman järjestäjä
Ylihärmän kotiseutuyhdistys ry ja Ylihärmän reserviläiset ry
yliharmaseura@gmail.com