
Kirjailijavieras Kaisa Ikola (Viitala) Jalasjärven kirjasto to 24.4. klo 17.30
Torstaina 24.4. klo 17.30 kirjailijavieraaksi saapuu KAISA IKOLA (Viitala).
Kaisa Ikola / Viitala on pitkän linjan kirjailija, joka tunnetaan mm. 1990-luvulla Kaisa Ikolan nimellä ilmestyneistä Ylämaa- ja Hullu luokka -sarjoista.
Uusimmassa, Kaisa Viitalan nimellä ilmestyvässä 1700-luvun Skotlantiin sijoittuvassa kirjasarjassa päähenkilö on liikuntavammainen nuori nainen. Tämän hahmoa luodessaan on osteogenesis imperfecta -luustosairauden kanssa elävä Viitala hyödyntänyt omia kokemuksiaan liikuntavammaisuudesta ja muiden ihmisten suhtautumisesta vammaisiin.
Sarjan ensimmäinen osa Klaanin vieraana (2024) on ollut arvostelu- ja myyntimenestys. Sitä myytiin jo ilmestymisvuonnaan 10 000 kpl, se sai Kynnys ry:n Vimma-kunniamaininnan ja se myös voitti Storytel Awards 2024 -äänikirjakilpailun Romantiikka ja viihde -kategorian. Sarjan toinen osa Klaanin suojeluksessa on ilmestynyt maaliskuussa 2025.
Lämpimästi tervetuloa!
Jalasjärven kirjasto
Hinta
Tapahtuma on maksutonPaikka
Jalasjärven kirjasto
Osoite
Keskustie 24, 61600, Jalasjärvi
Tapahtuman järjestäjä
Jalasjärven kirjasto
kirjasto.jalasjarvi@kurikka.fi
0447514935