
Törnävän kartanon vappupikniktapahtuma
Törnävän kartanon puisto on Seinäjoen kauneimpia ulkoilualueita, joka tarjoaa täydelliset puitteet vappupiknikille! ???? Tapahtuma sai alkunsa kaupunkilaisten toiveista, ja ensimmäinen omatoiminen vappupiknik pidettiin vappuna 2024. Suosio oli huikea, ja nyt vappuna 2025 tapahtuma palaa entistä monipuolisempana.
Vappupiknikillä on tänä vuonna mukana useita paikallisia toimijoita, kuten Kakkukeidas, Aalto-yhtye, Seinäjoen Pelikeidas, PLU, Seinäjoen Maila-Jussit ja SaborLatino, jotka tarjoavat omia ohjelmapisteitä kartanon ympäristössä. Lapsille on paljon erilaista ohjelmaa. Mukana on myös vappubingo!
Klo 12 nostamme lipun ja laulamme Lippulaulun. Tapahtuman aikana on mahdollisuus nauttia ohjelmasta, ulkoilusta ja vappufiiliksestä.
Törnävän kartanon vessat ovat avoinna klo 11-16.
Pysäköinti: Vappupäivänä auton voi pysäköidä seuraaville alueille:
- Kivinavetan takapihan parkkialue (museon etupihalle pysäköivät tapahtuman toimijat, piha ei ole tarkoitettu piknik-kansan autoille)
- S-market Törnävä, Liinamaan museon puoli
- Törnävän kesäteatterin parkkipaikka
- Törnävän kenttä
Tule nauttimaan Seinäjoen omasta Kaivopuistosta – sään salliessa tai ei! ????????
Lisäinfoa tapahtumasta löydät täältä: https://www.seinajoki.fi/kartanon-vapputapahtuma/
Seinäjoen kaupunki
Hinta
Tapahtuma on maksutonPaikka
Törnävän kartano
Törnäväntie 23, puistomiljöö
Osoite
Törnäväntie 23, 60200, Seinäjoki
Tapahtuman järjestäjä
Seinäjoen kaupunki
anita.stenfors@seinajoki.fi